Road & Cross Country Celebration (17/06/2019)

Sam Hale reports on a wonderful evening celebrating the road & cross country season.

We held the annual presentation evening on Saturday (15/06/2019) to celebrate the achievements of our athletes during the road and XC season. It was great to see smiling juniors and proud family and friends all dressed up for the night with hardly any running kit in sight. Looking back the juniors had a good season, across the age 46 athletes donned their Tipton vests to compete in the West Midlands Young Athletes Cross Country League. The team finished 8th of 20 teams and there were some outstanding individual performances. I’d like to thank the coaches, athletes, parents, carers and friends for their continued commitment to the club. There are 5 League XC meetings a year with 20 clubs competing - our great team makes it possible for us to host the best fixture of the season.

It was a also a good year for our athletes racing at the Midland XC Championships, Midland and National 5K Road Championships and progressing to earn their county vests to race at the intercounties, at English Schools and the London Mini Marathon.


The junior awards were as follows:

XC Awards 2019

Tipton Harriers Medals to all who competed during the XC season.

 

Endeavour Awards

 

Under 11 Girls Mia Fantom

Under 13 Girls Sophie Banks

Under 15 Girls Jessie Walker

Under 17 Women Katie Bevan

Under 11 Boys Elliot Boden

Under 13 Boys Tom Lucas

Under 15 Boys Ben Ferguson

Under 17 Men Lynden Hunt

 

Achievement Awards

 

Under 11 Girls Shaya Lewis 26th

Under 13 Girls Evie Tromans 13th

Under 15 Girls Rosa Shadforth Groucutt 11th

Under 17 Women Grace Slater 20th

Under 11 Boys Elliot Boden 42nd

Under 13 Boys Klay Fellows 21st

Under 15 Boys Tom Bentley 22nd

Under 17 men Sunny Dhaliwal 30th

 

English Schools Championships

 

Sophie Brookes

Tom Lucas

Rosa Shadforth Groucutt

Jade Charlton

Grace Slater

Thomas Bentley

Ben Ferguson

 

Brian Hancox Awards for an Outstanding XC Season

 

Rosa Shadforth- Groucutt-

West Midlands Schools XC Champs 3rd

Midland Counties XC Champs 26th

*English Schools XC Champs 275th

Inter Counties XC Champs 237th

London Mini Marathon 117th

Midland 5k championships 6th

National 5k Championships 19th

 

Thomas Bentley-

Staffs County XC Champs 7th

West Mids Schools XC Champs 8th

Midland 5K Champs 4th

National 5K Champs 8th

Midland Counties XC Champs 35th

*English Schools XC Champs 286th

London Mini Marathon 84th

Marianne Hughes Cup

 

For Commitment to the team and most improvement

 

Jade Charlton

Cameron Lomax

 

Tom Brookes Medal for outstanding achievement

 

Evie Tromans

West Mids Schools Championships 9th

Midland Counties XC Championship 17th

Intercounties 183rd

London Mini Marathon 43rd

Staffs County XC Championships 8th

Midland Counties 5k Championships 1st

 

WMYACCL 2018/19

 

League Results Team 8th Overall 46 athletes competed for the club across the age groups.

 

U13 Girls Team 6th

Evie Tromans 13th 5 races -Achievement + Tom Brookes Shield

Grace Marnell 34th 5 races

Sophie Banks 38th 5 races- Endeavour

Mya Woodward 48th 5 races

Sarah Dudley 82nd 3 races

Sophie Brookes 91st 3 races- English Schools

Macy O’Donoghue 108th 5 races

Simardeep Rai 126th 2 races

Eve Beards 137th 2 races

Claire Parker 150th 1 race

Eve Cunningham 166th 1 race

 

U13 boys Team 10th

Klay Fellows 21st 5 races- Achievement

Tom Lucas 26th 5 races - English Schools + Endeavour-

Kavan Fletcher 75th 4 races-

William Evans 107th 2 races

Ben Marsh 111th 2 races

 

U15 Girls Team 11th

Rosa Shadforth- Groucutt 11th 5 races - Achievement + English Schools + Brian Hancox Cup for an outstanding XC season-

Jade Charlton 20th 4 races- English Schools + Marianne Hughes Cup for commitment to the team and improvement

Jessie Walker 33rd 5 races- Endeavour-

Isobel Eagle 88th 2 races

Alex Westbury 104th 1 race

 

U17 Women Team 7th

Grace Slater 20th 4 races- Achievement + English Schools

Bella Fantom 30th 4 races

Katie Bevan 31st 5 races- Endeavour

 

U11 Boys Team 16th

Elliot Boden 42nd 4 races- Achievement and Endeavour

 

U17 men team 5th

Sunny Dhaliwal 30th 4 races- Achievement

Lynden Hunt 32nd 4 races- Endeavour

Andrew Prole 34th 4 races

Will jones 35th 4 races

Stephen Hogan 46th 3 races

Dylan Wootton 54th 2 races

Alex Parker 70th 1 race

 

U11 Girls Team 8th

Shaya Lewis 26th 5 races - Achievement

Mia Fantom 39th 4 races- Endeavour

Jessica Warmer 48th 4 races

Scarlett Fletcher 83rd 4 races

Millie Hickman 93rd 3 races

Connie Chaney 125th 3 races

Gracie Hunt 153rd 2 races

Isobel Tromans 168th 1 race

Olivia Bowater 192nd 1 race

 

U15 boys Team 6th

Thomas Bentley 22nd 5 races – Achievement + English Schools + Brian Hancox for an outstanding XC season

Staffs County XC Champs 7th

West Mids Schools XC Champs 8th

Midland 5K Champs 4th

National 5K Champs 8th

Midland Counties XC Champs 35th

*English Schools XC Champs 286th

London Mini Marathon 84th

Benjamin Ferguson 26th 5 races – English Schools + endeavour

Cameron Lomax 32nd 5 races- Marianne Hughes Cup for improvement+ commitment to the club

Jack Cunningham 78th 2 races

Michael Banks 83rd 2 races

William Beards 111th 1 race

 

Contenders for the special awards:

 

Evie Tromans U13

West Mids Schools Championships 9th

Midland Counties 17th

Intercounties 183rd

Mini Marathon 43rd

Midland Counties 5k Championships 1st

Staffs County XC Championships 8th

Sophie Brookes U13

West Midlands Schools XC Championships 7th

London Mini Marathon 110th

*English Schools XC Championships 266th

Jade Charlton U15

West Midlands Schools XC Championships 8th

Midland 5K Championships 7th

Midland Counties XC Champs 38th

*English Schools XC Championships 266th

Rosa Shadforth Groucutt U15

West Midlands Schools XC Champs 3rd

Midland Counties XC Champs 26th

*English Schools XC Champs 275th

Inter Counties XC Champs 237th

London Mini Marathon 117th

Midland 5k championships 6th

National 5k Championships 19th

Jessie Walker U15

Midland Counties XC Championships 58th

Midland 5K Championships 10th

Grace Slater U17

Worcestershire Championships 11th?

Worcestershire Schools XC Champs 5th-

Intercounties 192nd

*English Schools XC Championships 215th

Thomas Bentley U15

Staffs County XC Champs 7th

West Mids Schools XC Champs 8th

Midland 5K Champs 4th

National 5K Champs 8th

Midland Counties XC Champs 35th

*English Schools XC Champs 286th

London Mini Marathon 84th

Benjamin Ferguson U15

West Mids Schools XC Champs 6th

*English Schools XC Champs 304th

Midland Counties XC Championships 53rd

Tom Lucas U13

West Mids Schools XC Champs 6th

Staffs Counties 13th

Midland Counties XC Champs 96th

Midland Counties 5K Championships 13th

*English Schools XC Champs 357th